czwartek, 1 sierpnia 2019

„Niesamowite przygody Kavaliera i Claya" Michael Chabon


Powieść o przyjaźni, która przetrwa nawet wojnę. 

                                Nr. recenzji: 288
Tytuł: „Niesamowite przygody 
         Kavaliera i Claya"
Autor:  Michael Chabon
                  Tłumacz: Piotr Tarczyński
 Liczba stron: 640
Data polskiego wydania: 31 lipiec 2019
Wydawnictwo: W.A.B.
W moim odczuciu: 8/10

Autor Michael Chabon w książce ,,Niesamowite przygody Kavaliera i Claya" przenosi czytelników w lata 40-te i 50-te XX wieku. Jest to historia dwóch żydowskich kuzynów, którzy dzięki uporowi i ciężkiej pracy stają się uznanymi twórcami komiksów. Wszystko przerywa druga wojna światowa, do której dołączają również Stany Zjednoczone. Każdy z bohaterów obiera inną drogę. Spotykają się znowu po kilkunastu latach. Obaj bardzo się zmienili. Ich przyjaźń jest w stanie przetrwać jednak próbę czasu. 

Książka wciąga z każdą kolejną stroną. Mimo, że jest to powieść obyczajowa, akcja podąża naprzód w równomiernym tempie, nie nudzi. Poznajemy losy głównych bohaterów. Ich historie opowiedziane są sprawnie. Na początku są zagubieni, poszukują sensu życia. Wojna zmienia ich, sprawia, że ci dwaj mężczyźni stają się odpowiedzialni za własne czyny i swoich bliskich. Myślałem, że jest to książka o komiksach. Trochę się jednak przeliczyłem. Wprawdzie jest tutaj kilka opisów tworzenia samych komiksów, lecz historie o komiksach są jedynie tłem przedstawionej opowieści. Szkoda, bo liczyłem na coś więcej niż zwykłe wtrącenia. Można było skupić się na przygodach tych wymyślonych postaci, które ukształtowały w tamtych czasach obywateli amerykańskich. Komiksy to dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych. Ale widać spłycenie roli komiksów w tej powieści to był zamierzony i przemyślany krok ze strony autora. 


Dodany przez wydawcę opis fabuły książki nie oddaje w pełni tego co zastałem. Jest to wielowątkowa powieść. Mamy tutaj przyjaźń, miłość, poświęcenie i odkupienie win. Michael Chabon w swojej powieść ukazał losy swoich rodaków podczas wojny jak i po jej zakończeniu. Życie w Ameryce w czasach drugiej wojny światowej nie było tak straszne jak w okupowanej Europie. Żydzi w tamtym okresie masowo uciekali do Stanów Zjednoczonych. Druga wojna światowa okazała się okrutna w skutkach dla narodu żydowskiego. Dramat osób, które muszą opuścić własny kraj ze względu toczącą się wojnę jest aktualny do dzisiaj. Jeśli lubicie przejmujące, wzruszające historie to ta książka jest w sam raz dla Was. Powieść, która zachwyca i zmusza do przemyśleń. Zapraszam do sięgnięcia po tę lekturę. Na pewno, to co przeczytacie w tej książce zostanie w Was na dłuższy czas.To co utkwiło mi to na pewno potęga i siła przyjaźni, która potrafiła przetrwać wojnę. Może inne uczucia, wartości czy zachowania są również w stanie przezwyciężyć wiele, ale w tej powieści chodzi głównie o tę niepowtarzalną więź między bliskimi, którzy wiele razem w życiu przeszli, rozdzielili się, aby ponownie spotkać się i udowodnić swoje oddanie dla przyjaciela. 


Autor recenzji: Łukasz Kurek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)