wtorek, 12 kwietnia 2022

„Tajemnicze historie z pogranicza światów" Tadeusz Oszubski

Jesteś ciekaw, co zainspirowało Adama Mickiewicza do napisania "Dziadów", a może interesują cię śledztwa Izaaka Newtona. Co, jeśli znane ci postacie z historii miały za swojego życia przygodę z duchami, spirytyzmem i innymi tajemniczymi zdarzeniami.


                   
                 Nr. recenzji: 590

Tytuł: „Tajemnicze historie z pogranicza światów"

Autor: Tadeusz Oszubski

Liczba stron: 282

Data polskiego wydania: 23 marca 2022

Wydawnictwo: Kobiece

W moim odczuciu: 4/10

Autor recenzji: Daria PogodzińskaKsiążka składa się z prawie trzydziestu historii o różnych ludziach. Znajdują się tutaj opowieści osób mitologicznych, jak i tych znanych w historii. Wiele różnych postaci, wiele niezwykłych przygód, każda inna, ale każda zahaczająca o motywy paranormalne. W lekturze można znaleźć odpowiedzi na pytania, czy Midas istniał naprawdę? Co zainspirowało Mickiewicza do napisania "Dziadów"? Kto seryjnie mordował czarownice? Jakich śledztw dokonywał Izaak Newton?

Najbardziej moją uwagę przykuła historia Adama Mickiewicza, ze względu na to, że powtarzam sobie do matury i akurat teraz trafiło na "Dziady" myślę, że wielu uczniów zmaga się z tą lekturą, często nie rozumiejąc jej fenomenu i zachodząc w głowę co nakłoniło polskiego wieszcza do napisania takiego utworu. Stąd też jest to ciekawa informacja i smaczek, który może wyjaśnić kilka kwestii dotyczących utworu. Drugim opowiadaniem, które szczególnie zapamiętałam, jest tym o Midasie. Myślę, że osoby śledzące platfrormę z krótkimi filmikami są w stanie skojarzyć trend, który teraz panuje dotyczący piosenki z tą postacią. Są to bardzo subiektywne wybory, które to opowiadania przykuły moją uwagę.

Historii jest o wiele więcej, a ja nie jestem w stanie przypomnieć sobie większości z nich, kiedy to stosunkowo nie dawno skończyłam czytać ten zbiór. Z tej też przyczyny uważam tę lekturę za rozczarowanie i z przykrością stwierdzam, że nie jest warta większej uwagi. Poszczególne rozdziały są bardzo krótkie, często jest to niecałe dziesięć stron, przez co, uważam, całość traci na wartości. Czytelnik zarzucony jest informacjami dotyczącymi życiorysu osób, Są to suche fakty, które mają przybliżyć odbiorcy postać, ale nie przedstawione są w ciekawy sposób. Kiedz już czułam się zainteresowana historia się kończyła, a ja miałam ogromny niedosyt. Mało jest elementów grozy i napięcia, tego, co przyciąga czytelnika i wzbudza niepokój, a jednocześnie sprawia, że paranormalne rzeczy, duchy i zjawy stają się realne.

Podsumowując, jest to mój ogromny zawód, przez ogromną ilość informacji, nie jestem w stanie zapamiętać większości historii. Podejście do tematu w wielu aspektach jest naukowe, a nie spodziewałam się tego, ogólnie myślę, że nastawiłam się na coś innego i stąd wynika moje rozczarowanie. Uważam, że poruszane kwestie mogłyby być rozwinięte, a nie przedstawione na kilku stronach. Nie polecam czytać tej książki na raz, ponieważ historie zaczną się mylić. Lepiej jest ją sobie dawkować albo czytać wybrane treści o interesujących nas bohaterach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)