środa, 25 maja 2022

„Zagrabione życie i inne opowiadania niesamowite" Autor: Susan Hill

Jesteście fanami opowiadań, a te klimatyczne z nutką grozy przemawiają do was jeszcze bardziej? Tajemnicze historie skrywane pod piękną oprawą mogą wam przypaść do gustu. Sami oceńcie, które z opowiadań zasługuje na pochwałę, a które raczej przemilczeć.


Nr. recenzji:
625

Tytuł: „Zagrabione życie i inne opowiadania niesamowite"

Autor: Susan Hill

Tłumacz: Jerzy Łoziński

Liczba stron: 464

Data polskiego wydania: 4 maja 2022

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

W moim odczuciu: 7/10

Autor recenzji: Daria Pogodzińska


Książka jest zbiorem opowiadań, mamy tutaj siedem niezwykłych opowieści, zamkniętych w jednym tworze z niesamowitą oprawą. Pierwsze, a zarazem tytułowe opowiadanie, prezentuje mężczyzn zafascynowanych powrotem ludzi do żywych. Mrocznie czyż nie? Następnie poznajemy lalkę, która to nie jest tą przyjazną dziecięcą zabawką. Tajemniczy mężczyzna z obrazu, co w tym takiego niesamowitego? Kim jest Alice Baker i jaką tajemnice skrywa? To tylko część z historii, które są zamieszone w tej książce.

Zaletą opowiadań jest ich zróżnicowanie. Każda historia jest inna, ale łączy je pewien aspekt. Każde opowiadanie ma w sobie nutkę grozy i mrok. Nie są to może wielce przerażające historie, ale te, które wzbudzają niepewność i ciarki. To, że twory są inne, może spowodować, że książka przypadnie większej ilości osób do gustu, jednym spodoba się pierwsze opowiadanie, a inni bardziej zapamiętają osobę Alice Baker. Ważna jest również ilość historii w jednej książce, gdy jest ich za dużo, można nie zapamiętać części, w tym wypadku ilość siedmiu opowiadań uważam za wystarczającą.

Autorka współczesna, ale potrafi świetnie wykreować historie stylizowane na dawne czasy. W tym wszystkim mrok i niepewność, melancholia i barwne opisy, ale niezbyt przesadzone, wszystko łatwoprzyswajalne dla czytelnika. Opowiadania nie są za krótkie, na wszystko jest czas i odpowiedni moment, może zapoznać się z fabułą i bohaterami, a nie jest to kończone, gdy czytelnik nie zdąży się nawet zaznajomić z akcją. Jesli miałabym określić, które opowiadanie podobało mi się najbardziej to zdecydowanie to pierwsze i nie było też takiego, które szczególnie było złe.

"Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite" to zbiór ciekawych opowiadań grozy, myślę, że lektura idealnie sprawdzi się w okresie jesieni, halloween. Czytane jedno dziennie opowiadanie, w pochmurne i mroczne popołudnie jeszcze bardziej podkreśli urok książki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeczytać ten twór podczas lata, uważam, że to również może być dobra rozrywka. Osobiście nie jestem fanką zbioru opowiadań, ale od czasu do czasu po nie sięgam i muszę przyznać, że ta przygoda była jedną z bardziej udanych. Dodatkowo piękna oprawa sprawia, że książka zdobi moją półkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)