poniedziałek, 16 maja 2022

"Socjopata" - Witold Weisbrodt

 


(…)Grób był doskonały. Głęboki na ponad metr, o stabilnych, niemal pionowych ścianach. Nie był przesadnie długi, ale wiedziałem, że większy nie będzie potrzebny. (…) zmieści się do niego idealnie(..)

       Tytuł: Socjopata

  Autor: Stefan Weisbrodt

      Wydawnictwo: Filia

         Ilość stron: 416

              Ocena: 9/10

Jakub Grotowski to z pozoru zwykły, przeciętny facet pracujący w korporacji. Jak większość bierze udział w wyścigu szczurów i ma dużo młodszą, zaborczą kochankę. Fakt, jest przystojny i charyzmatyczny, ale na pierwszy rzut oka niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jakuba poznajemy w momencie, kiedy w jego życiu zawodowym jak i prywatnym szykują się duże zmiany. Spodziewa się awansu w firmie dzięki czemu będzie mógł zrealizować marzenie żony o większym domu i powiększeniu rodziny. Ponadto postanawia zakończyć romans i skupić się na ratowaniu własnego małżeństwa, na którym odbija się stresująca praca i obecność innej kobiety. Sprawy zaczynają się komplikować kiedy nowe stanowisko dostaje syn szefa, a kochanka oświadcza, że o zakończeniu związku nie ma mowy.  w przeciwnym razie o wszystkim dowie się żona Jakuba. Grotowski jest w kropce. Nie bierze pod uwagę innego scenariusza niż ten, który sam sobie napisał, a Ci, którzy staną na drodze do spełnienia planów muszą zostać usunięci.  Dosłownie. Ten z pozoru zwykły facet, a jak wiemy pozory lubią nas mylić, nie cofnie się przed niczym.

 

Książka napisana w świetny sposób, autor posiada niezwykły dar do przekazywania treści. Opisy są barwne i bardzo realistyczne, podczas czytania obrazy same tworzyły się w mojej głowie. Pomimo dużej ilości treści w żadnym momencie nie czułam przesytu i odbiegania od tematu, główny wątek jak i poboczne konsekwentnie prowadzone są przez całą książkę. Na uwagę zasługują także dialogi, są naturalne i nieprzerysowane, chociaż w tym konkretnym przypadku dialogi zastąpione są wewnętrznymi rozmowami głównego bohatera. Wnikamy w jego myśli, rozumowanie i motywy, jakimi się kieruje. Śledzimy drogę jaką przebywa, drogę, która od nienawiści i zazdrości doprowadza go do ostateczności. Do odbierania ludzkiego życia, które ma za nic.

 

Postać głównego bohater została skrojona przez autora po mistrzowsku. Jest prawdziwy, jego zachowania przerażają i fascynują zarazem. Konsekwentnie dąży on do celu, bez względu na okoliczności, bez poczucia winy, bez wyrzutów sumienia. W jego mniemaniu zabicie drugiego człowieka jest tylko etapem w dążeniu do upragnionego celu, a cel sam w sobie według niego usprawiedliwia jego czyny. Jest zimny i wyrachowany, nie potrafi obudzić w sobie głębszych uczuć nawet wobec swoich bliskich, jego życie to ciągła gra pozorów i spektakl dla otoczenia. Pozostałe postacie także napisane zostały z rozmysłem , mają indywidualne charaktery i zachowania.

 

Jeśli spodziewacie się kryminału, który schematem nie odbiega od innych pozycji to jesteście w dużym błędzie. Autor wielokrotnie Was zaskoczy, pomimo tego, że w zasadzie od początku wiemy kto jest mordercą. Myślicie, że wiecie już jak zakończy się ta historia? Zapewniam Was, że nie macie bladego pojęcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)