Insta


piątek, 3 czerwca 2022

"Światło i cień" - Katarzyna Majgier

 “Świat składa się ze światła i cienia. Jeśli chcesz go poznać nie możesz skupiać się tylko na tym, co jest w świetle. Musisz poznać także cień. I w fotografii i w życiu”.


 

 

Tytuł: Światło i cień

 

Autor: Katarzyna Majgier

 

Wydawnictwo: Słowne

 

Data premiery: 13.04. 2022

 

Autor recenzji: Magdalena Kwapich

 

Liczba stron: 432

 

W moim odczuciu: 7/10

 

“Światło i cień” Katarzyny Majgier to druga część sagi “Kuchennymi drzwiami”, w której powracamy do znanych nam dobrze bohaterów: Zofii Nowakowskiej i jej najbliższych. Zofia jest stateczną matką czworga prawie dorosłych dzieci. Najstarsza z nich, nazywana Klimą,  zafascynowana fotografią, rozpoczyna samodzielne życie w Krakowie. Praktykuje w zakładzie fotograficznym, ale przede wszystkim pragnie sama o sobie decydować, poświęcając się pracy i zdobywaniu zawodu. Jej bracia też nieźle sobie radzą - Bronek uczy się w szkole, a Staszek zajmuje się rodzinną gospodarką. Najwięcej kłopotów przysparza Janka, która marzy o bogatym mężu i nie przebiera w środkach, by swój cel osiągnąć. 

Ponownie spotykamy też kuzynkę Zofii, Franciszkę, w życiu której zachodzą wielkie zmiany oraz Olka Dąbrowskiego, studenta medycyny i śledzimy jego nieco skomplikowane losy. Nie zabraknie też postaci syna Karola Rozchodowskiego, Kazimierza.  Oczywiście, pojawiają się też nowe wątki, nowi bohaterowie, z którymi podróżujemy po ówczesnej Europie. Śledzimy zatem losy zwykłych ludzi na tle prawdziwych wydarzeń wtedy się rozgrywających.  Zatonięcie Titanica, zamach w Sarajewie, wybuch I wojny światowej, epidemia hiszpanki mają wpływ i na życie naszych bohaterów.  Zofia zaczyna mieć kłopoty ze zdrowiem, w dodatku zadręcza się wspomnieniami dramatycznego czynu, którego dokonała przed laty. Klima gubi się w swych uczuciach, błędnie odczytując informacje o swym pochodzeniu, przemieszcza się więc z Pragi do Krakowa w poszukiwaniu sensu życia i prawdziwej miłości. Młodzi mężczyźni, w tym Bronek I Kazik Rozchodowski,  zaciągają się do wojska, Olek trafia na front. Nawet na odległej polskiej wsi nie jest spokojnie, bo i tu docierają echa wojny.

Takimi historycznymi meandrami prowadzi fabułę swojej powieści autorka, Katarzyna Majgier. Nie szczędzi nam nagłych zwrotów akcji, zawirowań losu, problemów, z którymi bohaterowie muszą się uporać, życiowych i uczuciowych komplikacji. Ten wir wydarzeń jest naprawdę wciągający i sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury. Różnorodność postaci, typów ludzkich jest naprawdę zaskakująca. Mamy tu cały przekrój społeczeństwa, od arystokratycznych rodów,  bogaczy, po rodziny mieszczańskie, chłopów - tych bogatszych i nędzarzy topiących swe smutki w alkoholu, wreszcie po sieroty, których los zmienia się na lepsze jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Szerokie spektrum bohaterów, nieźle wykreowanych, zindywidualizowanych. Prym wśród nich wiodą kobiety, to one zdecydowanie nadają ton powieści. Na pierwszy plan wysuwa się Klementyna i jej mentorka Franciszka, kobiety silne, zdecydowane, pragnące żyć po swojemu, przeciwstawiające się dominującemu wtedy patriarchatowi. Nie sposób nie wspomnieć o Jance. Jej postać na pewno wywołuje różne emocje, raczej niepozytywne, ale ona doskonale wie, czego chce od życia i potrafi to osiągnąć, nie licząc się z uczuciami innych. 

W historii, którą opisała nam Katarzyna Majgier, urzekła mnie atmosfera  dawnego Krakowa z czasów belle epoque, z jego blichtrem, artystyczną bohemą, wytwornością, może momentami pozorną. W takich fragmentach książka przypominała mi powieść kostiumową, bo autorka trafnie odtworzyła klimat  tych utworów. Ciekawa, przykuwająca uwagę fabuła, szerokie tło historyczne i obyczajowe są również zaletami tej sagi rodzinnej. Mimo mnogości bohaterów, wielowątkowości tę książkę czytało się szybko, została napisana przyjemnym w odbiorze językiem.  Moją uwagę zwrócił także tytuł: “Światło i cień”. Skojarzył mi się nie tylko z tajnikami fotografowania, poznawanymi przez Klementynę, ale przede wszystkim z blaskami i cieniami codzienności, z radościami i smutkami, które są naszymi towarzyszami życia, a których doświadczali tak mocno bohaterowie  tej powieści. Przyjemnie było też spoglądać na tę wysmakowaną kolorystycznie okładkę - w czerwieniach, z intrygującą postacią kobiecą w pięknym stroju z epoki.

Podsumowując - polecam “Światło i cień” wszystkim lubiącym rozbudowane sagi rodzinne, z wyrazistymi bohaterami o burzliwych losach, pełne rodowych tajemnic, sekretów, ukazujące interesująco tło historyczno-obyczajowe. To książka także dla wszystkich miłośników dobrej literatury. Dla mnie powieść  Majgier była na tyle intrygująca, że już teraz czekam na trzeci i ostatni tom z tej serii - “Innym razem”.

"Światło i cień" z popularnej księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl 

Sprawdźcie też inne bestsellery z  tej księgarni.https://www.taniaksiazka.pl/bestsellery

https://www.taniaksiazka.pl/swiatlo-i-cien-kuchennymi-drzwiami-tom-2-katarzyna-majgier-p-1637889.html 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)