czwartek, 2 czerwca 2022

„Sezon luster" Anna Marie McLLemore

 Historia przejmująca i bolesna może odnowić wspomnienia osób, które doświadczyły kiedykolwiek przemocy seksualnej, może być jak zerwanie strupa, powodujące krwawiącą ranę, ale w następnym momencie może stać się opatrunkiem, który złagodzi ból. Jeśli jesteś wrażliwy/wrażliwa na przemoc, fobie, to zastanów się, czy chcesz czytać tę książkę. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne.


Nr. recenzji:
631

Tytuł: „Sezon luster"

Autor: Anna Marie McLemore

Tłumacz: Kaja Makowska

Liczba stron: 376

Data polskiego wydania: 1 czerwca 2022

Wydawnictwo: Young

W moim odczuciu: 8,5/10

Autor recenzji: Daria Pogodzińska


Zdarza się wieczór, którego jedna osoba nie może zapomnieć, a druga nie jest świadoma tego, co się dokładnie wydarzyło. W tak tragicznych okolicznościach spotyka się dwójka bohaterów. Ona wie i pragnie mu pomóc, nosi w sobie ciężar odpowiedzialności, a jednocześnie próbuje utwierdzić się w przekonaniu, że ona też została skrzywdzona i nie może czuć się temu winna. Ciela posiada dar, wie, jakie zamówienie pasuje do klientów piekarni, wypieki i piekarnia są dla niej domem, to schronienie jej duszy zburzone jest przez jedną imprezę.

Tak jak wspomniałam wyżej, powieść posiada wiele kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przed zaczęciem czytania. Fabuła opisuje przeżycia młodych ludzi, których spotkała napaść seksualna. Stąd też ciężar tego wszystkiego, każda osoba może odebrać tę historię inaczej, dla niektórych może to być zwykła powieść poruszająca trudny temat, a innych może bardzo personalnie dotknąć. Warto wiedzieć, że "Sezon luster" daje nadzieję, mimo wszystko to opowieść o tym, jak radzić sobie z traumą. Osoba autorska wplotła w to motyw Królowej Śniegu, odłamki szkła, dar, jaki posiada dziewczyna, wprowadzają baśniowy klimat. Jest to jak sens życia, trzymanie się czegoś, aby dawać radę codzienności.

Dawno nie spotkałam tak silnej osoby, jak Ciela. Dziewczyna dusi sobie w to, co przeżyła i nie załamuje się, myślę, że ja bym nie dała rady tak jak ona. Patrząc na chłopaka jest w stanie patrzyć na niego w neutralny i przyjazny sposób, mimo że świadomość tego, co się zdarzyło, ciągle ją nurtuje, ciężko wypowiedzieć słowa, które ujawnią prawdę. W dodatku, kiedy rówieśnikom wydaje się, że mają nad tobą przewagę. Osoba autorska w przejmujący sposób opisuje rzeczywistość, w której realizm przeplata się z fantastyką. Trzeba pamiętać, że napaści seksualne nie są rzeczą zmyśloną i nawet możemy nie pomyśleć, że ktoś blisko nas się z tym zmagał, bo codzienność wymaga założenia maski i życia "normalnie" tak jak społeczeństwo od nas oczekuje.

Pisanie tej recenzji jest dla mnie niezwykle trudne. Chciałabym, żeby każdy z nas zapamiętał, że ofiara nigdy nie jest winna molestowania, gwałtu, czy innej napaści. Celia oraz Lock są silnymi postaciami, które są przykładem, że warto mówić i nigdy nie jest wstyd poprosić o pomoc. Takie chwile zostają z bohaterami na zawsze. Jest mi ogromnie smutno, że ta dwójka poznała się w takiej chwili, ale znalazła się między nimi nić porozumienia i stali się oni dla siebie wsparciem. Stawili czoła światu i to, co było ich przekleństwem, zaczęło zmieniać się w akt miłości.

"Sezon luster" dostępny w popularnej księgarni Tania Książka
Więcej książek młodzieżowych dostępnych w księgarni internetowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)