poniedziałek, 27 czerwca 2022

"Jej ostatnie wakacje" - C.L. Taylor

 

 


     Tytuł: Jej ostatnie wakacje

         Autor: C.L. Taylor

     Wydawnictwo:  Albatros

          Ilość stron: 416

              Ocena: 5/10Jenna jest młodą zagubioną dziewczyną. Jej całe życie to ciągła próba zadowolenia wymagającego ojca oraz apodyktycznej matki. Życiowe wybory, takie jak studia, praca czy też wybór miejsca zamieszkania są podyktowane ich wskazówkami i oczekiwaniami. Ciągła presja na bycie idealną doprowadza dziewczynę do głębokiej depresji, a że nie chce obciążać bliskich swoimi problemami zaczyna szukać pomocy na własną rękę. W sieci trafia na stronę „LekarzDusz” prowadzoną przez Toma Wilda, trenera personalnego i duchowego przywódcę. Jenna zapisuje się na prowadzony przez Toma obóz, podczas którego ma wyzbyć się swoich lęków i zajrzeć w głąb siebie. Wraz z grupą innych, zagubionych życiowo uczestników, trafia na małą, malowniczą wyspę. Z początku wszystko idzie zgodnie z planem, prowadzone są zajęcia grupowe jak i indywidualne, a piękne okoliczności przyrody działają na wszystkich uspokajająco. Do czasu. Podczas jednej z ceremonii dwie osoby ponoszą śmierć, brak wystarczających środków bezpieczeństwa doprowadza do tragedii. W tym samym czasie w niewyjaśnionych okolicznościach znika Jenna, śledczy podejrzewają samobójstwo, ponieważ w hotelu znalezione zostają jej rzeczy osobiste. Organizator obozu trafia do więzienia, a rodzina Jenny, w szczególności jej starsza siostra, rozpoczynają poszukiwania dziewczyny. Czy dotrą do innych dowodów niż śledczy? Czy jest znikoma szansa, że Jenna jednak żyje?

 

Okładka dosyć popularna, projekt powtarza się w wielu książkach kryminalnych. Pokaźnych rozmiarów czcionka, a także podział na krótkie rozdziały sprzyjają szybkiemu czytaniu. Książka pisana jest  w pierwszej osobie z perspektywy konkretnych postaci, dzięki temu znamy ich przemyślenia i wewnętrzne rozterki, a także widzimy w jak odmienny sposób reagują na te same sytuacje. Same postacie napisane poprawnie, ale bez większego polotu. Do żadnej z nich nie poczułam czytelniczej „mięty”, ich zachowania w wielu sytuacjach są nienaturalne, a wręcz kompletnie niezrozumiałe i irytujące.

 

Sama fabuła jest schematyczna i dość płaska, jeden wątek prowadzony jest konsekwentnie przez całą powieść. Brakuję pobocznych historii i zaskakujących zwrotów akcji. W książce nie ma typowego śledztwa ani śledczych, którzy prowadzą do rozwikłania zagadki, a to najbardziej cenię w tym konkretnym gatunku literackim. „Śledztwo” prowadzi  starsza siostra Jenny - Fran i niesamowite jest to, że w kilka dni udaje jej się ustalić fakty, do których nie potrafili dojść wykwalifikowani detektywi. Ma to bardzo duży wpływ na odbiór tej historii i na jej „realność”, a tej mi tu zabrakło. Z góry wiadomo, że morderca znajduje się w grupie konkretnych osób, co pozbawia czytelnika większego zaskoczenia. Zakończenie podobnie jak cała fabuła kompletnie mnie nie przekonuje i jest oderwane od rzeczywistości.

 

W moim odczuciu książka jest przeciętna, a jak czytamy w opisie od wydawcy książka to pełen zwrotów akcji, trzymający w napięciu thriller.

Ja niestety nie znalazłam tego w tym konkretnym przypadku. Niemniej jednak książka stanowić będzie miła wakacyjną rozrywkę czytelniczą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)