piątek, 17 czerwca 2022

"Forsa. Jak ją zarabiać, oszczędzać, wydawać, pomnażać i dawać innym" Rashmi Sirdeshpande

Niedawno uzyskałam dyplom technika ekonomisty, nic więc dziwnego, że zainteresowała mnie książka o pieniądzach. Jest ona może kierowana bardziej do dzieci, ale co z tego! Ja przy niej też się świetnie bawiłam.


Nr. recenzji:
640

Tytuł: „Forsa. Jak ją zarabiać, oszczędzać, wydawać, pomnażać i dawać innym"

Autor: Rashmi Sirdeshpande

Tłumacz: Katarzyna Dudzik

Liczba stron: 160

Data polskiego wydania: 1 czerwca 2022

Wydawnictwo: Isignis

W moim odczuciu: 7,5/10

Autor recenzji: Daria Pogodzińska


Pieniądze używane są od tysięcy lat, były one w różnej formie, ale od czego się to zaczęło, jaka jest historia banknotów i kart kredytowych? Jak już dowiesz się, co to jest pieniądz i jaką funkcję pełni to warto wiedzieć, jak je zdobyć. Masz już własną forsę, to może chcesz zrobić świadome i przemyślane zakupy? Wolisz trzymać je na czarną godzinę lub oszczędzać na nowy rower, być może otrzymasz informacje jak to zrobić i czy lepiej schować je do skarpety, czy umieścić w banku. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieli ci ta oto książka.

Na początku warto zaznaczyć, że dla osób zaznajomionych z tematem, nie będzie to nic odkrywczego, ale może wzbudzi ona chęć porozmawiania na ten temat z młodszymi osobami. "Forsa. Jak ją zarabiać, oszczędzać, wydawać, pomnażać i dawać innym" to dobra pozycja dla uczniów podstawówki, kiedy to jest się świadomym pewnych kwestii, ale nie posiada się jeszcze dużej wiedzy na ten temat.

Uwagę dzieci, jak i często dorosłych, przyciąga wydanie książki. Ta lektura posiada ilustracje, ciekawe grafiki i ozdobniki stron, dzięki czemu nie jest taka nudna. Nie jest też za długa, co jest ważne, ponieważ nadmiar informacji sprawia, że czytelnik nie będzie ich już skutecznie przyswajał. Każdy poruszany temat, ma swój odrębny rozdział, więc nie musisz tej książki czytać na raz, dobrym rozwiązaniem jest jej dawkowanie. Autorka używa prostego, ale inteligentnego języka. Na przykładach z życia obrazuje temat finansów. Poruszane są bardzo podstawowe kwestie, jak zarabianie pieniędzy, bo nawet dzieci wiedzą, że pieniądze nie biorą się z nieba, ale również te zaawansowane, jak kwestia kryptowalut, a także inwestowania. Akcje, obligacje, nieraz ciężkie tematy dla dorosłych, a tu proszę, dziecko może posiąść taką wiedzę i zabłysnąć, między innymi w szkole, czy rozmawiać z rodzicami. Patrząc na tę książkę z perspektywy ekonomistki, mogę stwierdzić, że książka jest przydatna. Wybierając taki zawód, uczniowie zaczynają swoją przygodę z podstawowymi rzeczami, które wydają się oczywiste. Następnie przychodzi czas na inwestycje, zdarza się, że ten temat sprawia trudności, ponieważ podręczniki wyjaśniają kwestie w trudny i często niezrozumiały sposób, a dopiero nauczyciele przekładają język książkowy, na ten zrozumiały młodzieży.

"Forsa. Jak ją zarabiać, oszczędzać, wydawać, pomnażać i dawać innym" jest świetną książką dla młodych ludzi, którzy interesują się pieniędzmi. Uświadamia dzieci, jest na bieżąco z wszystkimi kwestiami, może jako dorosły, nie za bardzo orientujesz się, co to są kryptowaluty, sięgnij po tę książkę i zaczerpnij podstawową wiedzę z tego tematu. Dla mnie był to miły wieczór, ale przez to ile już wiem, nie zrobiła na mnie wrażenia, na pewno zatrzymam tę książkę u siebie na półce i będzie czekać na dzieci, które są już w rodzinie, chętnie w późniejszym czasie podsunę im tę książkę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)