wtorek, 14 czerwca 2022

„Miasto duchów" Victoria Schwab

Twórczość tej autorki jest szeroko znana i lubiana przez czytelników. Również ja zaliczam się do tego grona. Pomimo tego, że nie przeczytałam wszystkich jej książek, to Vicious zaliczam do wybitnych książek. Powieść opierająca się na doświadczeniu bliskiemu śmierci. W "Mieście duchów" doświadczenie bliskie śmierci powoduje u Cassidy zdolności widzenia duchów.


Nr. recenzji:
638

Tytuł: „Miasto duchów"

Autor: Victoria Schwab

Tłumacz: Maciej Studencki

Liczba stron: 328

Data polskiego wydania: 28 lipca 2021

Wydawnictwo: Zygzaki

W moim odczuciu: 8/10

Autor recenzji: Daria Pogodzińska


Cassidy Blake potrafi przekraczać krainę zaświatów, to Zasłona, która oddziela świat żywych od duchów. Dziewczynka ulega wypadkowi, ale z cudem uchodzi z życiem, od tamtej pory ma przyjaciela Jacoba. Chłopak jest wyjątkowy, nikt poza Cassidy go nie widzi, jaka jest tego przyczyna? Przyjaciel dziewczyny to duch, który pomógł jej w wypadku, przyjaciele dogadują się znakomicie. Razem przeżyją niesamowitą przygodę w Edynburgu, mieście pełnym mroku i tajemnic, w którym to kraina zaświatów przyciąga dziewczynę znacznie mocniej. W tym samym czasie, rodzice głównej bohaterki mają zdjęcia do ich serialu na podstawie wydanych przez nich książek, o ironio, o duchach.

Książka u nas wydawana jest przez wydawnictwo Zygzaki, co sugeruje, że jest to powieść skierowana do młodych czytelników, może nie tyle, co do dzieci, ale młodszej młodzieży. Kiedy to czytelnicy wyrastają z typowo dziecięcych książeczek i mają chęć sięgnąć po coś bardziej poważnego. Niemniej jednak to również książka dla starszych czytelników. "Miasto duchów" jest szeroko omawiane w blogosferze i poczytne wśród dorosłych osób.

Odbiorca zostaje zainteresowany fabułą od samego początku, nietrudno się zaangażować w wydarzenia. Są one proste, ale i ciekawe, co sprawia, że młody czytelnik może się z łatwością tym zainteresować. Główna bohaterka jest już mniej więcej obeznana w świecie duchów, ale jak się okazuje później, są jeszcze rzeczy, o których nie wie. Mimo to Cassidy między wierszami wyjaśnia to, jak to się stało, że widzi osoby umarłe i drobne zasady działania świata. Dziewczynka jest bohaterką pełną werwy i dobrego humoru, przekazuje światu pozytywną energię. Przyjazna postać, którą łatwo polubić. Victoria tworzy historię, która umiejscowiona jest w pięknym i mrocznym miejscu, z łatwością można sobie wyobrazić opisywany Edynburg. Autorka posługuje się prostym językiem, przystosowanym do młodszych, ale w żaden sposób nie jest on infantylny. Jedynie brakuje mi głębszego zarysowania i poznania pozostałych postaci, które biorą udział w akcji. Mam jednak nadzieje, że w następnej części zostanie to ujęte, ponieważ zasługuje na uwagę i ciekawi.

Tej książce nie brakuje lekkości i poczucia humoru, ale i zarazem dobrze skonstruowanej fabuły. Łącząc te rzeczy, wychodzi naprawdę świetna powieść, która jest w stanie zainteresować młodszego i starszego czytelnika. Jestem ogromnie ciekawa, co zawiera druga część i co jest w tym najlepsze, kontynuacja jest już na naszym rynku, więc nie pozostaje mi nic innego, jak tylko czytać. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości tej autorki, to polecam zacząć przygodę od "Miasta duchów" to może być dobry początek, bo następne twory Victorii są jeszcze lepsze.

Recenzja powstała przy współpracy z Sofario


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)