niedziela, 6 marca 2022

„Potęga codziennych rytuałów. Jak celebrować proste czynności" - Casper Ter Kuile

 Czy zwróciliście kiedyś uwagę na swoje codzienne rytuały? Być może jest to poranna kawa, którą zaparzamy zaraz po przebudzeniu, wspólny obiad z rodziną albo cotygodniowe bieganie z przyjaciółmi. Niezależnie od tego ile takich rytuałów pojawia się w naszym planie dnia okazuje się, że odgrywają one znaczącą rolę w naszym życiu. Tajemnicę potęgi codziennych rytuałów poznacie w najnowszej powieści Caspera Ter Kuile pt. „Potęga codziennych rytuałów. Jak celebrować proste czynności".
 

Nr. recenzji: 553
 Tytuł: „Potęga codziennych rytuałów. Jak celebrować proste czynności"
Autor: Casper Ter Kuile
Tłumaczenie: Magdalena Wysmyk
Liczba stron: 304
Data polskiego wydania: 26 stycznia 2022
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
W moim odczuciu: 7/10Rytuały stanowią nieodłączną część naszego życia. Każdego dnia wykonujemy pewne czynności, które mniej lub bardziej przypominają rytuały. Każdego dnia budzimy się i zasypiamy, jemy posiłki czy przeglądamy codzienną prasę. Część z nas regularnie uprawia sport, uczęszcza na lekcje nowego języka, spotyka się z przyjaciółmi czy po prostu oddaje się kontemplacji poprzez modlitwę. Żeby jednak te rytuały miały sens potrzeba im przypisać trzy istotne cechy, mianowicie: intencję, uważność i powtarzalność. Bez którejkolwiek z nich rytuał jest po prostu powtarzaną czynnością. Jeśli jednak uda nam się zachować wszystkie trzy cechy okazuje się, że rytuał jest w stanie odmienić nasze życie. W jaki sposób? Wszystkiego dowiecie się właśnie z tej książki!
 
Dlaczego codzienne rytuały są dla nas tak ważne? Według autora "żyjemy w epoce fragmentacji" co z jednej strony pozwala nam na rozwój oferując więcej praw i swobód ale z drugiej sprawia, że coraz dotkliwiej odczuwamy brak wspólnoty. W dzisiejszym świecie samotność jest na porządku dziennym. Wiele czasu spędzamy w samotności, z dala od bliskich nam osób. Technologia, która miała nam pomóc pozostać w kontakcie z ludźmi sprawia, że czujemy się coraz bardziej wyizolowani i osamotnieni. Izolacja społeczna staje się coraz większym problemem XXI wieku. Jedynym ratunkiem pozostaje odnalezienie głębi szczęścia chociażby w prozie dnia codziennego. A nic bardziej nie pozwoli nam na odczuwanie prawdziwego szczęścia tak, jak codzienne rytuały, o czym przekonał się sam autor. Rytuały nadają naszemu życiu pewną strukturę. Zaspokajają także wiele potrzeb, które często spychane są przez nas na dalszy plan. Poczucie głębokiej więzi będzie jednak możliwe na czterech jej poziomach: więzi z samym sobą, z otaczającymi nas ludźmi, z naturą oraz z tym, co transcendentne.

„Potęga codziennych rytuałów. Jak celebrować proste czynności"  to bardzo ciekawa i pouczająca lektura. Sam autor wspomina jednak, że nie znajdziemy w niej niczego odkrywczego z czym z całą pewnością się zgodzę. Książka zwraca uwagę na naszą codzienność i czynności, które wykonujemy w ciągu dnia. Pomaga jednak dostrzec ważne aspekty ukryte właśnie w tych prostych czynnościach, które pomogą nam odnaleźć wewnętrzny spokój i szczęście. Książka to więc swego rodzaju poradnik, który w każdym z pięciu rozdziałów poświęconym odpowiednio nawiązywaniu więzi z samym sobą, z innymi, z naturą i z tym co transcendentne pozwala nam zrozumieć gdzie powinniśmy tego szczęścia poszukać. Ostatni rozdział jest natomiast pewnym podsumowaniem, które autor zatytułował po nawiązaniu więzi. Książka zaintrygowała mnie opisem i uroczą, wytłaczaną okładką, która nie do końca oddaje problematykę w niej poruszoną.

Uważam, że „Potęga codziennych rytuałów. Jak celebrować proste czynności" jest naprawdę warta przeczytania. Tym bardziej, że autor opiera ją na własnych doświadczeniach i sytuacjach z życia wziętych. Prosty język książki sprawia, że bardzo łatwo się ją czyta i przyswaja ważne informacje. Autor porusza bardzo ciekawe tematy, które dotyczą nas samych. W końcu kto z nas nie chciałby odnaleźć szczęścia w prostych czynnościach? Jeżeli więc czujecie, że nie pasujecie do tego świata, doskwiera wam samotność i nie bardzo wiecie co z tym zrobić to książka będzie świetną lekturą.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)