środa, 16 marca 2022

Genialny leń.

 

Skup się na tym, co ważne, a resztę sobie odpuść   

  Tytuł: Genialny leń


   Autor: Kendra Adachi


   Tłumacz: Katarzyna Dumińska


   Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece


   Data wydania; 9 marca 2022 r. 


   Liczba stron: 320


 Moja ocena: 7/10
Zacznę może od tego, że jestem pewnie jedną  z nielicznych (mam nadzieję, że nie jedyną) osób, w których książka Kendry Adachi nie wywołała efektu WOW. Nie zrozumcie mnie źle, bo nie oznacza to, że jest kiepska, wręcz przeciwnie, ale raczej, że daje wskazówki i porady, które od dawna były mi już znane. Ponieważ jednak z pewnością jest to zasługa wychowania i uczenia od dziecka pewnych schematów myślowych i zachowania każdy odbierze treść poradnika "Genialny leń" zupełnie inaczej. 


"Genialny leń" to książka, która staje w opozycji do popularnych przekonań coraz szybciej pędzącego świata. Zamiast "rób więcej" mówi "rób mniej, ale mądrze". Zamiast "bądź idealna" nawołuje "nie popadaj w skrajności". Zamiast " myśl, wybieraj, decyduj, analizuj" krzyczy "podejmij jedną decyzję", a w miejsce "mocniej, szybciej, dalej" łagodnie uczy "drobnymi krokami do celu". Podam wam przykład, autorka chciała rozpocząć aktywność fizyczną. Wybrała jogę, jako ten rodzaj ćwiczeń, które miały pomóc jej w rozluźnieniu kręgosłupa i staniu się bardziej elastyczną. I wiecie co? Wcale nie zaczęła od intensywnej godzinnej praktyki pięć razy w tygodniu. Postawiła sobie jeden cel - trzydzieści (tak, TRZYDZIEŚCI, dobrze przeczytaliście) SEKUND ćwiczeń dziennie. Brzmi śmiesznie? Pewnie tak, ale dzięki tej śmieszności z czasem udało jej się rozszerzać działanie, a w konsekwencji - dzięki systematyczności po pewnym (choć nieco długim czasie) wykonać asany, do których wcześniej nawet nie podchodziła. I do tego właśnie sprowadza się sens książki. Autorka uczy nas, że podejście zero-jednej (czy w tym wypadku: podejście leń- geniusz) się nie sprawdza. Zawsze i wszędzie najlepszy okazuje się balans, równowaga, zwana właśnie postawą "genialnego lenia". Kendra Adachi podaje przykłady ze swojego życia oraz  w jaki sposób w praktyce wykorzystywała wszystkie trzynaście zasad omawianych w kolejnych rozdziałach. Z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie jest idealna - mówi m.in. o tym, że wieść o trzeciej ciąży i mającym przyjść na świat kolejnym dziecku, po tym, jak dopiero odchowała dwójkę była dla niej tragedią. Oczywiście, w przypisach z góry przeprasza za to swoją córkę, ale dzięki takim detalom i realistycznemu podejściu autorka staje się czytelnikowi bliższa. Czujemy się zupełnie jakbyśmy rozmawiali z dobrą koleżanką przy kawie lub herbacie, a nie przyglądali się wystylizowanym modelkom, które nie wiedzą, czym jest prawdziwe życie, zajmując się jedynie wrzucaniem (pseudo)motywacyjnych haseł na portale społecznościowe. 


Duży nacisk Kendra Adachi kładzie na autentyczność - życie w zgodzie z sobą, z własnymi wartościami i podejmowanie jednorazowych, trwałych decyzji. I chyba właśnie ten pierwszy rozdział, czy raczej pierwsza zasada "podejmij jednorazową decyzję"  nieco zazgrzytał z moim sposobem działania. Osobiście uważam bowiem, że ustalenie, iż "w piątki zawsze jemy makaron", a "w środy zawsze zakładam dżinsy i czarną koszulę" i trzymanie się tego do końca życia jest po prostu .... no cóż, nudne. Tak jak jednak wspomniałam już na wstępie - to wyłącznie moja ocena wynikająca z charakteru osoby, która lubi rozważać i analizować. Jestem przekonana, że inny czytelnik będzie tą poradą zachwycony i z przyjemnością się do niej zastosuje, pozbywając się w ten sposób nieznośnego ciężaru związanego z ciągłym stawaniem przed wyborem.


Podsumowując, "Genialny leń" to pozycja dla wszystkich tych, którzy..... Nie, jednak zmieniam zdanie, jest to po prostu książka dla wszystkich. Olbrzymią wartość odnajdzie w niej zarówno matka trójki dzieci, która nie radzi sobie z presją bycia "matką roku" i natłokiem obowiązków, dyrektor w korporacji, który kieruje zespołem podległych sobie osób, jak i uczeń czy student, dla którego nauka jest ważna, ale który chce także rozwijać się towarzysko. Każdy z nas może nauczyć się, jak decydować co naprawdę jest ważne, jakie sa nasze wartości, jak stosując podejście genialnego lenia iść z prądem, a nie pod prąd, na przekór wszystkiemu i jak skutecznie pozbyć się przekonania "wszystko albo nic", które tak często jest nam narzucane przez współczesny świat.


Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję księgarni  internetowej taniaksiązka.pl Taniaksiazka.pl

jednocześnie zachęcam do zapoznania się z ich nowościami wydawniczymi: https://www.taniaksiazka.pl/nowosciBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)